Agencja pracy tymczasowej

Procesy poszukiwania pracy, jak i wybrania pracownika do własnej firmy bywają często trudne i czasochłonne. Istnieją jednak podmioty, które okazują się niezwykle pomocne w tym czasie. Jedną z nich jest agencja pracy tymczasowej, która prowadzi działalność w zakresie poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego oraz pracy tymczasowej. Na czym dokładnie polegają jej usługi i kiedy najlepiej z nich skorzystać?

Agencja pracy tymczasowej – co to jest?

Agencja pracy tymczasowej często kojarzony jest z procesem rekrutacji pracy sezonowej. Takie działania oczywiście wchodzą w kompetencje agencji pracy tymczasowej, jednak to nie jedyne z jej usług. Głównym zadaniem takiej agencji jest samodzielne zatrudnianie pracowników, a następnie podnajmowaniem ich innym firmom. W takim procesie zostaje zawarta umowa trójstronna, której wszystkie ustalenia dotyczą trzech stron umowy, czyli agencji, pracodawcy i pracownika. Dokumentem regulującym usługę pracy tymczasowej jest Ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.

W tym przypadku klientem agencji tymczasowej jest pracodawca, którego celem jest obsadzenie dostępnych stanowisk. Poszukiwanie idealnych kandydatów jest jednak procesem, który zajmuje wiele czasu i zaangażowania. Korzystanie z usług takich agencji, jest ogromną oszczędnością czasową. Daje także wysokie prawdopodobieństwo, że przyszły pracownik będzie idealnie dopasowany do posady, którą oferujesz. Korzysta ona z wielu metod poszukiwania najlepszych kandydatów np. za pomocą własnych baz, portali ogłoszeniowych, dyskusyjnych czy mediów społecznościowych.

Obowiązki agencji pracy

Choć do głównych zadań agencji pracy tymczasowej należy pomoc dla pracodawców podczas procesu rekrutacyjnego. Nie jest to jednak ich jedyny obowiązek. Po jej stronie obowiązku leży obsługa kadrowo-płacowa pracowników w trakcie ich zatrudnienia. Wówczas wypłata dla pracownika kierowana jest ze strony agencji tymczasowej. To właśnie agencja pracy tymczasowej zleca pracownikom niezbędne badania, zajmuje się obsługą dokumentów i umów, rozlicza urlopy, L4 czy wystawia świadectwo pracy. Czego jeszcze możemy wymagać od agencji pracy tymczasowej jako pracodawca?

  • pozyskiwanie i upowszechnianie ofert pracy,
  • organizacja kontaktów osób poszukujących pracy z potencjalnym pracodawcą,
  • kierowanie osób do pracy za granicą do zagranicznych pracodawców,
  • informowanie pracodawców i kandydatów do pracy o aktualnej sytuacji na rynku pracy oraz o możliwych zmianach.

Dla kogo są usługi agencji pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej, choć jest przeznaczona dla każdego, korzystają z niej najczęściej określone grupy kandydatów. Najczęściej są to osoby młode, zaczynające swoją przygodę na rynku pracy. Niestety niewielkie doświadczenie zawodowe lub jego sprawia, że mają oni trudności ze znalezieniem satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy.

  1. Studenci – to grupa, która z pewnością doceni zalety korzystania z usług pracy tymczasowej. Aby połączyć obowiązki studenckie i pracę, często nie dysponują wystarczającą ilością czasu, by podjąć etatową pracę, a agencje pracy tymczasowej często w swojej ofercie posiadają ogłoszenia o elastycznych godzinach pracy.
  2. Osoby szukające szybkiego zatrudnienia – znalezienie pracy z pomocą agencji pracy tymczasowej zazwyczaj dzieje się w naprawdę szybkim tempie, ponieważ korzysta ona z wielu baz pracodawców. Dlatego też do doskonałe rozwiązanie dla osób, które np. straciły pracę, lub szukają zatrudnienia jak najszybciej.
  3. Osoby starsze – szukanie pracy w starszym wieku nie należy do najprostszych. Często jednak osoby w podeszłym wieku szukają jakiejś formy zarobku dodatkowego np. do emerytury. Agencja pracy tymczasowej do doskonałe wsparcie dla osób, którym trudno odnaleźć się w wirze rynku rekrutacyjnego.

Jak widać agencje pracy tymczasowej to doskonała propozycja niemalże dla każdego! Dzięki oferowanym przez nie usługom, wiele korzyści niesie zarówno dla pracownika jak i pracodawcy dlatego jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez obie ze stron.